Цілодобова допомога *

Фотодинамотерапія. Пародонтологічна процедура для лікування ясен

Фотодинамотерапія ясен - є методом лікування захворювань ясен з використанням комбінації спеціальної фоточутливої речовини та світлового джерела. Це мінімально інвазивна процедура, яка широко застосовується в стоматології для лікування різних станів, таких як пародонтит, гінгівіт та інші захворювання ясен, спричинені бактеріальною інфекцією.

Фотодинамотерапія. Пародонтологічна процедура для лікування ясен

Захворювання ясен можуть бути викликані різними факторами, включаючи:

Захворювання ясен можуть бути викликані різними факторами, включаючи:
 1. Недостатня гігієна ротової порожнини: неправильне чищення зубів, недостатнє видалення зубного нальоту та зубного каменю може призвести до розвитку захворювань ясен.
 2. Бактеріальні інфекції: накопичення бактерій у зубному нальоті та зубному камені може спричинити запалення ясен, такі як гінгівіт та пародонтит.
 3. Генетична схильність: спадкові фактори можуть вплинути на стан ясен та схилити до певних захворювань пародонту.
 4. Куріння тютюну є одним з факторів ризику розвитку захворювань. Воно може викликати запалення слизової оболонки рота та погіршити кровопостачання тканин ясен.
 1. Системні захворювання: такі як діабет, імунодефіцитні стани та інші можуть підвищити ризик розвитку захворювань.
 2. Гормональні зміни: такі як вагітність, підлітковий період та менопауза можуть вплинути на стан пародонту та спричинити розвиток захворювань.
 3. Механічна травма: пошкодження ясен, спричинені травмою, неправильним використанням зубної щітки, зубної нитки або інших інструментів для догляду за ротовою порожниною можуть також згубно вплинути.
 4. Погані звички: неконтрольований скрегіт зубами (бруксизм), покусування нігтів або ручок, а також інші погані звички можуть спричинити механічну травму ясен та призвести до проблем.

Важливо підтримувати якісну гігієну ротової порожнини, регулярно відвідувати стоматолога та своєчасно лікувати захворювання.

Фотодинамотерапія - це одна з ефективних методик сучасної стоматології, яка успішно застосовується в лікуванні пародонтиту та інших захворювань ясен. Фотодинамотерапія – надає ефективний антимікробний вплив та застосовується у комплексному пародонтологічному лікуванні.

У мережі клінік «Са-Ната» для проведення фотодинамотерапії застосовується лазер Biolase та препарати – фотосенсибілізатори, які вводяться у пародонтальну кишеню. Вони накопичуються в осередках запалення й забарвлюють їх у яскравий відтінок. Під впливом лазерного випромінювання відбувається активація цих речовин з подальшим утворенням кисню та вільних радикалів, що руйнують бактерії. Після проведення такої процедури яскравий барвник фотосенсибілізаторів легко змивається із зубів.

* Фотосенсибілізатори - це речовини, які при взаємодії з певним типом світла стають активними та можуть викликати хімічні реакції або фізіологічні зміни в організмі.

Фотосенсибілізатори є ключовими компонентами процедури. Вони наносяться на тканини ясен і взаємодіють із лазерним або світлодіодним світлом під час процедури. Під впливом світла фотосенсибілізатори стають активними та можуть призводити до руйнування бактерій, запалених тканин або клітин новоутворень. Вибір фотосенсибілізатора також залежить від конкретного захворювання або стану, що підлягає лікуванню та може бути визначений лікарем на основі діагнозу та певних рекомендацій.

Фотодинамотерапія ясен - це порівняно нова техніка в стоматології і її застосування може змінюватись в залежності від місцевих медичних стандартів та доступних ресурсів. Важливо проконсультуватися з кваліфікованим медичним фахівцем, щоб отримати детальну інформацію про процедуру та її потенційні переваги й ризики у Вашому конкретному випадку.

Переваги фотодинамотерапії ясен включають мінімальну інвазивність, відсутність потреби в анестезії, швидке відновлення та відносно невелику кількість побічних ефектів. Далі у цій статті ми опишемо основні переваги процедури докладніше. Як і у разі будь-якого медичного втручання є й певні обмеження та можливі ризики. Пацієнтам рекомендується обговорити всі свої симптоми, медичну історію та потенційні ризики та переваги з лікарем перед проведенням фотодинамотерапії.

Етапи фотодинамотерапії ясен можуть включати такі:

 1. Підготовка пацієнта. Першим етапом фотодинамотерапії ясен є підготовка пацієнта підготовчий етап. Це може включати попередню оцінку стану ясен, а також обговорення можливих ризиків та переваг процедури.
 2. Застосування світлочутливого препарату: на ясна наноситься світлочутливий препарат (фотосенсибілізатор) і залишається на певний час, щоб він міг проникнути в тканини та селективно накопичитися у хворих клітинах.
 3. Активація світлом: після того, як світлочутливий препарат достатньо накопичився в тканинах ясен, наступним етапом є активація світлом. Це виконується за допомогою лазера, який випромінює світло певної довжини хвилі відповідної довжини хвилі “відповіді” фотосенсибілізатора.
Етапи фотодинамотерапії ясен можуть включати такі:
 1. Фотоактивація світлочутливого препарату: під впливом світла фотосенсибілізатор активується і починає проводити реакції, такі як генерація вільних радикалів та окислення тканин. Цей процес призводить до руйнування хворих клітин, включаючи бактерії та запальні клітини.
 2. Контроль якості: під час фотодинамотерапії ясен може проводитися контроль якості, щоб переконатися у правильності активації світлочутливого препарату та досягненні необхідного ефекту лікування.
 3. Послідовне лікування, спостереження та догляд: після завершення фотодинамотерапії ясен, пацієнту може бути рекомендовано постлікувальне спостереження та надання рекомендацій щодо догляду за ротовою порожниною та яснами.

Фотодинамотерапія (ФДТ) ясен має ряд переваг:

Фотодинамотерапія (ФДТ) ясен має ряд переваг:
 1. Висока ефективність. Світлодинамічна активація світлочутливого препарату може сприяти знищенню бактерій, запальних клітин та інших хворобливих клітин, що допомагає знизити запалення, покращити стан ясен та уповільнити прогрес захворювання.
 2. Мінімальна інвазивність: світлочутливий препарат наноситься на поверхню ясен та активується світлом, що не потребує хірургічного втручання чи застосування інструментів. Це може знизити ризик ускладнень, зменшити дискомфорт процедури та скоротити час відновлення.
 3. Мінімальний ризик антибіотикорезистентності: на відміну від неконтрольованого використання антибіотиків, ФДТ ясен не викликає ризику розвитку антибіотикорезистентності. ФДТ діє місцево та обмежено за часом, що може знизити ризик розвитку резистентності до антибіотиків та зберегти їх ефективність у довгостроковій перспективі.
 1. Швидке відновлення: після ФДТ ясен зазвичай не потрібно тривалого часу відновлення. Пацієнти можуть швидко повернутися до своєї повсякденної діяльності без значних обмежень у харчуванні чи способі життя.
 2. Хороша переносимість: ФДТ ясен зазвичай добре переноситься пацієнтами та має низький рівень побічних ефектів. Можливі побічні ефекти, такі як тимчасова чутливість до світла, зазвичай короткострокові та мало виражені.
 3. Можливість комбінованого лікування ФДТ ясен може бути використана у поєднанні з іншими методами пародонтологічного лікування.

Показання до застосування

Фотодинамотерапія (ФДТ) ясен може бути рекомендована у таких випадках:

 • Пародонтит: ФДТ може використовуватися для лікування пародонтиту - хронічного запального захворювання пародонту, що включає ясна, корені зуба та прилеглі тканини. ФДТ може допомогти у боротьбі з бактеріями та знизити запалення, що сприяє загоєнню ясен та покращенню стану пародонту.
 • Гінгівіт: ФДТ може застосовуватися для лікування гінгівіту – запалення ясен, спричиненого накопиченням зубного нальоту. ФДТ може допомогти у знищенні бактерій, зниженні запалення та поліпшенні здоров'я ясен.
Показання до застосування
 • Периімплантит: ФДТ також може використовуватися для лікування периімплантиту – запального захворювання тканин навколо імплантатів зубів. ФДТ може допомогти у боротьбі з бактеріями на поверхні імплантату та навколо нього, знизити запалення та сприяти загоєнню тканин.
 • Оперативні втручання на яснах: ФДТ може бути застосована як додатковий профілактичний захід після оперативних втручань на яснах, таких як ясеневі пластики, видалення пухлин, корекція ясеневого контуру та інші процедури щоб знизити ризик запалення та прискорити загоєння ран.
 • Постпротезний стоматит: ФДТ може використовуватися для лікування постпротезного стоматиту – запалення слизової оболонки під знімними зубними протезами. ФДТ може допомогти у зменшенні бактерій та запалення, а також у покращенні стану тканин під протезами.

Показання до проведення ФДТ ясен визначає стоматолог-пародонтолог на основі клінічного обстеження та оцінки стану пацієнта.

Особливості процедури

 • Фотодинамотерапія займає від 40 до 60 хвилин і проводиться у 2 сеанси з перервою у 7 днів. Потім процедуру можна проводити раз на 3-6 місяців за рекомендацією лікаря.
 • Процедура фотодинамотерапії безболісна та комфортна для пацієнта. Препарати, що використовуються, є гіпоалергенними й не мають побічних ефектів.
 • Фотодинамотерапія дозволена дітям та підліткам з 7-річного віку, особливо при гінгівіті або в період носіння платівок або брекетів. Застосування цієї методики дозволяє уникнути прийому антибіотиків, забезпечити стерильність у вогнищі запалення та провести ефективне відновлення здорових тканин ротової порожнини.
Особливості процедури

В руках фахівців “Са-Ната” Ви можете бути впевнені в тому, що будь-яка Ваша проблема та питання будуть вирішені максимально ефективно, грамотно та професійно. Довіряйте своє здоров'я тільки перевіреним, досвідченим лікарям.

Поділитися