Найчастіше пульпіт зуба в дітей віком є наслідком карієсу, який лікують несвоєчасно. Бактерії руйнують структуру зуба та проникають у кістково-мозкову порожнину. Зубний нерв, а також кровоносні та лімфатичні судини, які розташовані в кістковомозковій порожнині, занурені у сполучну тканину. Все разом це називається пульпою. Якщо пульпа зуба заражена бактеріями, то вона реагує виникненням запалення - це її захистний механізм (таким чином позбавляючись «шкідників»). Якщо це не допомагає, пульпа відмирає та розвивається гнійне запалення зуба. Якщо бактерії проникають з пульпи далі в навколишню щелепну кістку та м'які тканини, утворюється характерний набряк.
Однак зубний нерв також може бути пошкоджений з інших причин, наприклад через травму зуба, відомої як травматичний пульпіт.
Коли справа доходить до запалення зубного нерва, лікарі розрізняють зворотний й незворотний пульпіт:
- Якщо зубний нерв зворотно запалений, є добрі шанси на одужання: запалення ще можна повернути назад.
- Незворотне запалення вже неможливо повернути назад: бактерії вже завдали занадто великої шкоди. У цьому випадку зубний нерв слід видалити під час лікування кореневих каналів.
- При звортному пульпіті зуб реагує на гарячі, солодкі, холодні та кислі подразники. Всі вони викликають короткочасний та колючий біль.
- При незворотному пульпіті хворі частіше страждають від постійного і пульсуючого болю, який іноді неможливо точно локалізувати. І тут важко виявити хворий зуб.
В обох випадках настійно рекомендується негайно звернутися за стоматологічною допомогою та розпочати лікування пульпітів у дітей нагайно.