Цілодобова допомога *

Рецесія ясен

Наскільки Ви обізнані з тим, що необхідно дбати не лише про свої зуби, а й про здоров'я своїх ясен?

На жаль, існує багато різних захворювань пародонту, але на щастя в мережі клінік «Са-Ната» вміють професійно та грамотно справлятися з різними недугами. Одним із найпоширеніших захворювань є рецесія ясен.

Рецесія ясен – це патологічний процес, який характеризується дефіцитом тканини ясен, що, своєю чергою, провокує оголення кореня зуба. Дане захворювання може виникнути як у дорослого, так і у дитини. Рецесія може поширюватися як на один зуб, так і на декілька.

Рецесія ясен

Важливо, що ця патологічна зміна може бути непомітна, тому що на початкових етапах не викликає жодних больових відчуттів. Тут важливо не пропустити момент, але для цього регулярне відвідування стоматолога на контрольні огляди раз на пів року має увійти до Вашої системної звички.

Оголення кореня зуба, до якого призводить рецесія, створює як проблеми естетики, так й медичні наслідки. Справа в тому, що коли корінь зуба оголений, він дуже активно піддається ураженню карієсом, оскільки не має захисного шару. Цей процес є небезпечний ризиком втрати зуба в майбутньому.

Причини рецесії ясен:

Причини рецесії ясен:
  • Агресивне чищення зубів. Ясна зазнають травмування внаслідок використання зубної щітки неналежної жорсткості та надмірного натискання на щітку при чищенні. Зверніть увагу на зовнішній вигляд Вашої зубної щітки: якщо її ворсинки дивляться у різні боки, це означає, що вона деформована та Вам варто опанувати правильну техніку чистки зубів. Наші гігієністи та пародонтологи навчать Вас правильної домашньої гігієни, що значно скоротить подальші візити та допоможе запобігти винекненню захворювань. Як правильно чистити зуби? 
  • Тонкий біотип ясен. Це анатомічна особливість, що характеризується відсутністю достатньої товщини тканини ясен. При такій індивідуальній особливості спостерігаються подовжені та тонкі “сосочки” між зубами, значно плоска поверхня ясен та помітний зменшений обсяг тканини. У такій ситуації потрібен посилений контроль та увага за станом зубів, оскільки запущена ситуація за наявності тонкого біотипу ясен може призвести до вимушеного ортодонтичного та імплантологічного лікування.
  • Дрібний переддень порожнини рота. Суть полягає в тому, що при такій ситуації відбувається неприродне натяжіння краю ясен передніх зубів, що супроводжується подальшим оголенням кореня зуба. Таке вестибулярне становище неминуче може призвести до рецесії. Дрібний переддень ротової порожнини за узагальненою статистикою зустрічається у 20-25% пацієнтів. Це питання можна вирішити за допомогою застосування вестибулопластики.
  • Пародонтит. За наявності запальних процесів у яснах відбувається поступове розсмоктування тканин пародонту. Це призводить до зменшення ясеневої тканини та, відповідно, оголення зубного кореня. При пародонтиті рецесія вважається складною. Справа в тому, що відновлення недостатнього обсягу ясен, повністю при цьому здійснивши закриття оголеного кореня, практично неможливе. Тому так важливо не запускати ситуацію й зробити все, щоб виявити подібні моменти ще на ранніх стадіях їх розвитку.
  • Неправильний прикус. Проблеми з неправильним прикусом найчастіше призводять до патологічних змін ясен. Це відбувається внаслідок надлишкового навантаження в процесі жування або при змиканні зубів, що, своєю чергою, призводить до послаблення тканин опорного апарату. На додаток до цього стоншуються тканини пародонту. Крім того, корінь зуба, який надмірно виступає із зубного ряду, також призводить до опущення ясен. Бруксизм. Скрегіт зубів створює надмірне навантаження на пародонт, травмує його і може в тому числі призвести до рецесії.
  • Недостатньо якісна гігієна ротової порожнини. В результаті неякісного та нерегулярного чищення зубів, зубний наліт накопичується, твердіє та перетворюється на зубний камінь. Це призводить до активного розвитку карієсу. Також щоб не допустити таких зубних відкладень, фахівці мережі клінік “СА-НАТА” наполегливо рекомендують своєчасно проводити професійну гігієну раз на 3-6 місяців у кріслі стоматолога. Це буде чудовим методом запобігання виникненню рецесії.
  • Шкідливі звички. Пірсинг, жування олівця або закусування, посмоктування ручки під час телефонної розмови, перекушування ниток, відкривання тюбиків та пляшок зубами тощо. За наявності пірсингу губи або язика металеві прикраси постійно торкаються краю ясен та регулярно травмують його, що може призвести до оголення кореня. Куріння так само входить до цього списку, оскільки згубно впливає на здоров'я пародонту. Узагальнена статистика показує, що у курців дуже часто виникає рецесія ясен.
  • Феномен "Попова-Годона" - це процес деформації положення зубного ряду внаслідок втрати зуба та його тривалої відсутності у щелепі. За таких обставин зуби поступово можуть змінювати своє положення у бік зуба-антогоніста (якого було втрачено або видалено). Така динаміка зуба у стоматології ще називається "денто-альвеолярне подовження зуба", внаслідок чого корінь зуба поступово оголюється. Даний феномен відбувається через те, що щелепа фізіологічно починає підлаштовуватися до нових умов та зуби поступово намагаються заповнити проміжок, що з'явився. Тому довга відсутність зубів у щелепі загрожує подібними захворюваннями.
  • Неправильне стоматологічне лікування. Наприклад, неправильно встановлені ортопедичні коронки, які створюють нерівномірне навантаження на ясна. Також це можуть бути певні пошкодження під час неакуратно проведеної операції на тканинах пародонту. Тому ретельно підбирайте фахівців, яким справді можна довірити здоров'я своїх зубів.
  • Вікові зміни. На жаль, з віком ближче до 35 років може поступово розвинутись рецесія. Але слід розуміти, що усе суто індивідуально. Генетика також може вплинути на цей процес. У будь-якому випадку профілактика – найкраще лікування. Будь-яке захворювання можна попередити та уникнути його розвитку якщо не забувати про контрольні огляди у фахівця та професійну гігієну раз на пів року.

Як виявити рецесію ясен?

Як виявити рецесію ясен?
  1. У першу чергу, виявити таке захворювання можна за зовнішніми змінами рівня ясен (візуально зуби можуть здаватися Вам довшими ніж зазвичай).
  2. Можуть виникати також больові відчуття та певний дискомфорт у процесі жування.
  3. Рецесія може проявляти себе чутливістю зубів на різкі перепади температур, у тому числі це може бути реакція на кисле.
  4. Кровоточивість ясен та неприємний запах з рота можуть бути сигналом про виникнення рецесії тканин пародонту.

Важливо відзначити: існує поняття "прихована рецесія", яка зовні не виявлена й на ранніх етапах не завдає пацієнту болю та дискомфорту. Виходячи з цього, самостійно її помітити не вийде. Тому наші фахівці так наполегливо радять не нехтувати профілактичними оглядами та процедурами. Адже в ході огляду лікар зможе виявити цю зміну ще на ранніх етапах її розвитку, вчасно вжити необхідних заходів та не допустити занедбаного стану захворювання. А в результаті профілактичного професійного чищення зубів скупчення нальоту та утворення каменю не призведуть до подібних захворювань.

Як лікується рецесія ясен?

Перш ніж приступати до лікування рецесії ясен, необхідно усунути причину їх виникнення:

1) Видалити скупчений наліт та зубний камінь.

2) Налагодити гігієну: підібрати індивідуальни засоби гігієни для ротової порожнини й навчитися правильно чистити зуби.

3) Вилікувати запалення.

4) Якщо є виражені вуздечки та дрібний переддень порожнини - їх необхідно відкоригувати за допомогою вестибулопластики. ⠀

5) Направити пацієнта до ортодонту у разі порушення прикусу.

Усунення рецесії ясен у мережі “Са-Ната” здійснюється кількома методами (залежно від її складності):

Хірургічне втручання – пластика ясен.

Мета маніпуляції - повноцінне відновлення контуру здорових ясен та закриття оголеного коріння зубів. Щоб "повернути ясна на місце", стоматолог-хірург або пародонтолог здійснює пластику ясен, оцінивши попередньо ступінь тяжкості рецесії.

Пластика ясен - це мікрохірургічна клаптева операція, яка характеризується пересадкою власних здорових тканин пацієнта, щоб відновити недостатню ділянку ясен. Дана мікрооперація є досить стандартною процедурою та проводиться під місцевою анестезією в один візит. Чим раніше звернутися до фахівця та здійснити пластику ясен на ранніх етапах розвитку рецесії, тим ефективнішим буде результат та хірургічне втручання буде менше застосовано.

Плазмотерапія

Плазмотерапія – стимуляція відновлювальних процесів за допомогою своїх власних клітин. У сучасній стоматології успішно використовується метод регенерації та відновлення м'яких тканин за допомогою введення плазми. Плазма людини дуже багата на регенеруючі тромбоцити, які отримані з власної крові пацієнта.

Як відбувається процедура?

  1. Забір крові. Спочатку відбувається забір венозної крові необхідної кількості (9-12 мл) у стерильну пробірку.
  2. Отримання плазми. Далі, на спеціальній центрифузі відбувається магія: відділення плазми, багатої на тромбоцити, від формених елементів крові протягом 5-ти хвилин.
  3. Ін 'єкція плазми. Отримана плазма ін'єкційно вводиться в тканини пародонту під місцевою анестезією.

Таким чином відбувається активна регенерація м'яких тканин пародонту, покращується кровообіг та відбувається відновлення тканин у проблемних ділянках ясен. Плазмотерапія виконується курсом: 3-4 процедури із проміжком у 7 днів. Дана маніпуляція є абсолютно безпечною, не викликає алергічних реакцій та ефективно допомагає уникнути подальшої втрати кісткової тканини.

Але є деякі протипоказання до застосування плазмотерапії: вагітність, наявність онкологічних захворювань та цукровий діабет.

Лікування рецесії за допомогою гіалуронової кислоти.

Гіалуронова кислота використовується не тільки у косметології, а й у сучасній стоматології.

Гіалуронова кислота насичує клітини тканин поживними необхідними речовинами, нормалізує загальний стан ясен, надає протизапальний та протибактеріальний ефект, активує клітини, які виробляють свій природний колаген та еластин. Всі ці магічні властивості гіалуронової кислоти сприяють відновленню структури тканин пародонту.

Як відбувається таке лікування?

Гіалуронова кислота ін'єкційно вводиться в міжзубні "сосочки" та в ясна в зоні рецесії, що утворилася. Так само дана ін'єкція може вводитись у пародонтальну кишеню, це залежить від ступеня тяжкості рецесії. Кислота розподіляється в тканинах пародонту, заповнює об'єм, що бракує та відновлює ясеневий контур. Такі гіалуронові ін'єкції потрібно робити курсом. Даний метод застосовується для рецесії 1-го та 2-го ступеня тяжкості. Своєчасно звертайтеся до фахівця на огляд, щоб уникнути проблематики у майбутньому.

Мережа стоматологічних клінік “Са-Ната” працює за найсучаснішими світовими протоколами лікування, а наш комплексний підхід неминуче призведе до успішного результату лікування. Фахівці нашої команди постійно вдосконалюють свої навички та стежать за останніми новинками та сучасними тенденціями у методології лікування. Професіонал "Са-Ната" - це той стоматолог, якому потрібно й хочеться впевнено довірити здоров'я своїх зубів!

Поділитися