Цілодобова допомога *

Формування правильного прикусу з дитинства

Формування правильного прикусу з дитинства

Професійні поради від дитячих спеціалістів мережі “СА-НАТА”

Найбільший відсоток пацієнтів із запитом виправлення прикусу – саме діти та підлітки. Але важливо відзначити, що виправити прикус можна у будь-якому віці: як у дитячому, так і дорослому. Неправильний прикус зустрічається у більшості пацієнтів та це одна з найпоширеніших проблем. Сьогодні методів виправлення прикусу величезна кількість. Лідерами серед виправлення прикусу є брекети та елайнери Також для дітей можна виправити ще не до кінця сформований прикус за допомогою спеціальних ортодонтичних апаратів та кап (пластинок).

Прикус - це анатомічне положення щелеп по відношенню один до одного: верхньої та нижньої, яке формується в кілька етапів у процесі дорослішання дитини. На формування прикусу впливають багато факторів та обставин. Нижче ми з Вами розберемо, що потрібно робити й до чого варто привчати дитину ще до прорізування зубів, щоб прикус щелеп розвивався правильно.

Багато батьків вже знають, що чим раніше зайнятися прикусом дитини, тим простіше, дешевше та швидше можна виправити ситуацію. Але, чи знаєте Ви, що вплинути на правильне формування прикусу у малюка можна задовго до того, як він почне повноцінно розмовляти? Ми хочемо поділитися деякими хитрощами та професійними порадами щоб “озброїти” Вас завчасно та допомогти Вам та Вашій дитині уникнути надалі повноцінного ортодонтичного лікування та певних проблем.

Отже, ми зібрали перевірені часом та багаторічним досвідом поради від наших ортодонтів, які вплинуть на правильне формування прикусу у Вашого малюка, сформують гарну зовнішню естетику зубного ряду та повноцінну функціональність щелеп та суглобів.

Але перед цим давайте розберемося у фізіологічному процесі розвитку щелепи у дитини від народження. Річ у тому, що немовля спочатку народжується з трохи зміщеною назад та не до кінця сформованою нижньою щелепою - це називають дитяча ретрогнатія. Після процесу народження подальший правильний чи неправильний розвиток його щелеп буде залежати від того, які зусилля і яким чином малюк здійснюватиме процес смоктання. При грудному вигодовуванні немовля висуває вперед нижню щелепу. Потім, під час впровадження у життя прикорму й знайомства з їжею різної жорсткості щелепи повинні розвиватися трохи інакше, розподіляючи необхідне й рівномірне навантаження на верхню та нижню щелепи. Саме тому формування правильного чи неправильного прикусу відбувається ще до прорізування зубів. Використання пустушки, звичка смоктання пальця, принцип дихання через рот під час сну також значно впливають на розвиток прикусу надалі.

Поради батькам для формування правильного прикусу у дитини з дитинства:

1. Робота жувальної мускулатури активує зростання та здоровий розвиток щелеп. Річ у тому, що жувальна мускулатура нашого організму пов'язана з іншими м'язами тіла. Ось чому проблеми з прикусом також можуть позначатися на поставі дитини й навіть на формуванні рис її обличчя – все тісно взаємопов'язано. При правильному жуванні посилюється приплив крові до жувальних м'язів й таким чином вони розвиваються та формуються правильно. При неправильному та недостатньому розвитку жувальних м'язів щелепи також залишаються не до кінця розвиненими і внаслідок – несформованими чи неправильно сформованими. В результаті ми отримуємо неправильний прикус, який потім доводиться виправляти.

Щоб цього уникнути, необхідно вчасно запровадити прикорм дитині. Тобто вже під час грудного вигодовування Ви можете грамотно спланувати початок і принцип прикорму та таким чином запустити процес правильного формування прикусу. Даємо дитині жорстку та грубу їжу, щоб розвивався процес активного жування (м'ясо невеликими шматочками, горіхи, сирі й тверді фрукти та овочі тощо). Мінімізуємо максимально перетерту і м'яку їжу в раціоні.

Поради батькам для формування правильного прикусу у дитини з дитинства:

2. Ротове дихання уві сні неминуче формує патологічний прикус. Простежте за тим, чи спить Ваша дитина із закритим ротом. Ротове дихання – це неправильно сформований прикус надалі, деформація рис обличчя та порушення постави. Дихання через рот під час сну досить часте явище у дітей. Це відбувається через нестачу повітря, що надходить через ніс. Причинами можуть бути нежить, запалення аденоїдів тощо. Під час застуди такий принцип дихання у дитини – норма, але якщо вона спить та дихає виключно через рот на постійній основі – то необхідно шукати причину та вирішувати її.

3. Надмірне використання пустушки формує відкритий прикус. Пустушка може значно зіпсувати прикус залежно від частоти та тривалості її використання. Пустушка - не панацея, відмовлятися від неї категорично у всіх напрямках не варто, але потрібно чітко розуміти, який проміжок часу її використання не нашкодить малюкові.

Бажано щоб у 1 рік – 1,5 роки пустушки у дитини вже не було. Якщо дитина протягом довгого часу смокче пустушку, кінчик його язика не притискається до піднебіння, а прилягає до нижньої губи. При цьому пустушка чинить певний тиск на верхній ряд зубів, а ясна та щоки віддаляються від зубів. У більшості таких випадків формування відкритого прикусу у дитини неминуче.

4. Шкідлива звичка смоктати палець. Цей момент можна прирівняти до попереднього пункту щодо надмірного використання пустушки. Принцип приблизно той самий: через тиск на нижню щелепу та передні зуби відбувається деформація зубного ряду та затримка розвитку нижньої щелепи. Формується відкритий прикус у дитини та змінюється форма твердого піднебіння. Але оскільки це звичка, її можна позбутися.

Звичка смоктання по своїй суті чимось схожа з процесом куріння: при смоктанні пальця дитина таким чином себе заспокоює й змінює фокус своєї уваги. Необхідно розібратися чому Ваше маля нервується і переживає в той чи інший момент та постарайтеся розібратися з цим, викоренивши причину. Можна відволікти дитину від звичного смоктання пальця або просто заспокоїти в цей момент. Так само добре працюють у цій ситуації використання ігор. Такі ігри, де Ви можете показати й пояснити малюкові, що, наприклад, тварини чи ляльки не пхають пальці в рот, що вміють обходитися і без цього і їм зручно, радісно і щасливо. Дитина захоче взяти приклад.

4. Первинний візит до ортодонта має бути своєчасним. В ідеалі показати перший раз дитину стоматологу коли почав прорізуватися перший зуб або у віці 1-го року. Обов'язково відведіть дитину до ортодонту вже у 3 роки – саме у цьому віці вже формується непостійний прикус. На первинному візиті ортодонт здійснить професійний огляд порожнини рота дитини, огляне слизову та вже наявні зуби. За потреби буде проведена рентген-діагностика – це абсолютно безпечно. Діагностика надасть можливість лікарю детально вивчити ситуацію розвитку щелеп у малюка.

У 6 -7 років у дитини відбувається зміна зубів та посилюється зростання зубощелепної системи. А в період з 6 до 12 років триває етап змінного прикусу. У цей період можна бюджетно, швидко та безболісно виправити ситуацію (наприклад, платівкою).

Ортодонтичне дитяче лікування, яке здійснюється на ранніх етапах, має 2 основні мети:

  1. Усунення хворобливих навичок у дитини, які заважають та шкодять правильному формуванню щелеп; вдосконалення та корекція рис обличчя.
  2. Запобігання щелепних порушень або мінімізація умов їх формування.

У мережі «Са-Ната» працюють найкращі дитячі фахівці та ортодонти та їм під силу питання та завдання будь-якої складності. Але наша команда радить своєчасно звертатися до ортодонта та подбати про правильне формування прикусу у Вашої дитини ще з дитинства. Таким чином Ви уникнете ускладнень, повноцінного ортодонтичного лікування в майбутньому та аощадите свій час і кошти.

Запрошуємо на консультацію та огляд до наших ортодонтів мережі стоматологічних клінік «Са-Ната»! Все для здорової та естетичної посмішки!

Поділитися