Цілодобова допомога *

Фотополімерна пломба

Фотополімерна пломба

Ще 15 років тому стоматологи пропонували своїм пацієнтам кілька варіантів пломбування каріозної ділянки зуба: цементним матеріалом, амальгамним або композитним. А якщо зуб був зруйнований - його просто ховали під коронку. На щастя, сьогодні варіацій пломбувального матеріалу для зубів безліч. Але якщо відверто поцікавитися у професійного фахівця “яка пломба всеж-таки найкраща?”, більшість віддасть перевагу саме фотополімерній пломбі.

Фотополімерна пломба – це сучасний спосіб лікування каріозних порожнин зуба. Цей метод на сьогодні є ефективним та популярним. Установка фотополімерної пломби у стоматології називається реставрацією зуба. Матеріали, що використовуються в ході лікування зуба – світлозатверджувані, тобто які «твердіють» лише під дією ультрафіолетового випромінювання спеціальної стоматологічної лампи. Тому такі пломби найчастіше називають “фотопломби”.

Фотопломба – це єдиний вид пломб, що застосовується у художній реставрації. Фотополімери представлені в різноманітних кольорах. Це дає можливість стоматологу підібрати найбільш вдалий відтінок матеріалу, щоб кінцевий результат виглядав максимально натуральним та природним.

Нещодавно важливим і обов'язковим для пацієнта було те, щоб пломба не випала в процесі жування та щоб під пломбою не виникало запальних процесів. Але сьогодні вимоги споживача трохи змінилися та розширилися. Тепер пацієнту вкрай важливо, щоб встановлена пломба була виконана максимально натурально та природно, з усіма поглибленнями та фісурами та не відрізнялася від сусідніх здорових недоторканих зубів. Так само важливим для нашого пацієнта є те, щоб пломба не відчувалася як стороннє тіло в порожнині та служила впродовж тривалого періоду часу.

Такі вимоги може "закрити" тільки грамотно встановлена пломба саме з фотополімерних матеріалів, які “твердіють” під впливом ультрафіолету.

Переваги фотополімерної пломби:

Переваги фотополімерної пломби:
  • Комфорт - саме фотополімерний матеріал здатний відновити анатомічну форму зуба, не порушуючи при цьому прикус. У разі встановлення фотополімерної пломби, жувальне навантаження розподіляється правильно й рівномірно, а значить і функція не порушується, і естетичне питання при цьому вирішено на “відмінно”.
  • Естетика - фотополімерна пломба має особливість адаптації, тобто композит, що твердіє під впливом УФ-лампи, зливається зі здоровими тканинами зуба.
  • Практичність - фотопломба надійно та герметично перекриває тканини зуба та термін їхньої служби становить від 10-ти років і більше. Колір пломби при цьому не змінюється при правильному та регулярному домашньому догляді.

У яких випадках потрібно ставити фотополімерну пломбу?

  • У разі виникнення проблем із фронтальними зубами. Передні зуби завжди помітні. Тому мудро й доцільно встановлювати на передні зуби пломби з фотополімерного матеріалу. Вони виглядають естетично та непомітно.
  • Якщо йдеться про жувальні зуби, то вибір також випаде саме на фотопломбу. Чому? Через те, що навантаження завжди більше розподіляється на бічні зуби, ніж на передні. Виходячи з цього, стоїть питання про надійність та міцність. А надміцні фотопломби у цьому випадку будуть дуже доречні.
  • Зруйнований зуб. Річ у тому, що фотополімерні матеріали в сучасній стоматології використовуються не тільки для закриття зуба пломбою після лікування карієсу. Світлозатверджувані композити також в деяких випадках застосовуються в якості альтернативи встановленню коронки. Реставрація зуба саме фотокомпозитом зараз набирає обертів своєї популярності.
  • Мінімальні дефекти також можна виправити за допомогою фотополімера. Наприклад, злегка розгорнутий в неправильному положенні зуб або незначний проміжок між зубами можна виправити за допомогою композитних матеріалів, що затверджуються під впливом УФ - випромінювання.
У яких випадках потрібно ставити фотополімерну пломбу?

Як відбувається процес встановлення фотополімерної пломби?

Як відбувається процес встановлення фотополімерної пломби?
  • Першочергово зуб ізолюють за допомогою спеціальної латексної хустки - кофердаму  Кофердам є невід'ємним “учасником” процесу на шляху до встановлення довговічної пломби. Тому що саме при повній ізоляції робочої ділянки від попадання вологи під час процесу можна досягти максимальної герметизації тканин зуба та фотополімерного матеріалу. Саме у разі встановлення пломби з використанням кофердама пломба не темніє, не розшаровується, зберігає свою міцність та довговічність.
  • Знеболювання (у разі потреби).
  • Процес обробки та очищення каріозної області від бактерій та відмерлих тканин зуба.
  • Після очищеної та підготовленої до встановлення пломби ділянки проводиться адгезивна обробка. Спеціальний адгезивний клей з'єднує міцно пломбувальний матеріал та тканини зуба. Міцність такої "зчіпки" дорівнює міцності з'єднання природних тканин зуба. Саме з цієї причини проведена реставрація зуба служить довго, надійно та витримує будь-які жувальні навантаження.
  • Далі здійснюється процес пломбування зуба. Фотополімерний пломбувальний матеріал досить пластичний за своєю консистенцією. Він легко вноситься у робочу ділянку за допомогою спеціальних інструментів, рівномірно розподіляється по поверхні та моделюється за допомогою спеціального пензлика. В ідеалі подібний процес здійснюється з обов'язковим застосуванням мікроскопа для отримання максимально естетичного та ідеально точного результату. (*Гриша, тут посилання окрему статтю “мікроскоп”).
  • Затвердіння пломби за допомогою світла спеціальної лампи. "Затвердіння" фотополімерного матеріалу відбувається під впливом інтенсивних променів ультрафіолетової стоматологічної лампи.
  • Художнє оформлення пломби. Як і сам здоровий зуб, пломба складається з кількох шарів. Кожен шар пломби має певний ступінь прозорості.Тому для досягнення максимально природного візуального ефекту пломба підфарбовується спеціальними фарбами з метою досягнення природних переливів, відтінків та індивідуальних анатомічних нюансів.
  • Шліфування та полірування пломби за допомогою полірувальних міні-дисків та спеціальної пасти для надання блиску та гладкої поверхні. При якісному та достатньому шліфуванні у результаті пацієнт не відчуває пломбу в порожнині та вона не заважає жодним процесам. Для доведення цього процесу до ідеалу терапевт застосовує спеціальний артикуляційний папір - індикатор для визначення оклюзивних порушень у природному прикусі. При змиканні зубів на пломбі пігмент паперу забарвлює контакти, які необхідно дошліфувати для зручної експлуатації пломби пацієнтом.

Терапевтична стоматологія високо цінує фотополімер, що твердіє під дією ультрафіолетових променів. Адже цей матеріал дозволяє не просто “наростити” та відновити відколотий шматок зуба, а й довести до максимальної естетичності зуб завдяки структурі, що складається з різного розміру частинок. Особливо позитивна якість фотополімерного матеріалу полягає в тому, що він відмінно застосовується для реставрації усіх зубів, тобто він витримує жувальні навантаження.

Також слід згадати, що фотополімерні матеріали абсолютно безпечні й нейтрально хімічні. Важливо не забувати, що якісна, регулярна та правильна домашня гігієна ротової порожнини пацієнта може значно продовжити період експлуатації фотополімерної пломби в перспективі.

Висновок: Фотополімерна пломба на сьогодні чудово справляється зі своїм завданням: вирішує проблему хворого, пошкодженого чи зруйнованого зуба швидко, надійно, естетично та надовго!

Поділитися