Цілодобова допомога *

Колір зубів та Шкала Vita

Колір зубів та Шкала Vita

Природний відтінок зубів людини насправді жовтуватий або сіруватий, а не сліпуче білий як вважає більшість. Саме тому часто усмішка зі штучним білим відтінком зубів виглядає безглуздо і зовсім неприродно. При підборі, наприклад, пломбувального матеріалу дуже важливо правильно обрати тон, тому що саме від цього залежить естетичність посмішки пацієнта. Натуральна естетика завжди була, є і буде на піку популярності та затребуваності, тому фахівці мережі клінік “СА-НАТА” завжди прагнуть максимально натурального та естетичного результату посмішки.

Колір зубів завжди був показником якості та здоров'я. Всі зуби мають свій відтінок: ікла, наприклад, завжди темніші за різці, біля кореня вони темніші, ніж з краю. Тому при підборі відтінку слід враховувати усі фактори, і в ідеалі, виключити негативний вплив на емаль, це допоможе запобігти її фарбуванню в майбутньому.

Колір зуба залежить не стільки від самої емалі, скільки від якості дентину. Дентін, своєю чергою, просвічується через емаль, і таким чином ми сприймаємо колір наших зубів. З віком товщина емалі зуба зменшується, він стає прозорішим і відповідно більше прозорий й дентин.

Також слід враховувати той факт, що поверхня нашого зуба далеко не рівна та гладка, а це означає, що колір і відтінок при різному освітленні може сприйматися досить по-різному. На сприйняття кольору зубів може навіть впливати відтінок й колір шкіри. Ви помічали, що у людей афро-американської раси зуби здаються нам білішими й виразнішими? Виходячи з цього, чим засмагліша шкіра у людини, тим біліше здаються його зуби.

За світовими дослідженнями та експериментами було зроблено висновок, що відбілюванню найкраще піддаються зуби саме жовтуватого відтінку, а найгірше - зуби сірих відтінків.

Ще один цікавий факт: зуби які є трохи світлішими за білки очей пацієнта виглядають досить неприродно. Тому при протезуванні (підборі кольору ортопедичної конструкції) так важливо спиратися не тільки на бажання пацієнта, а й мати художнє бачення фахівця: враховувати відтінок шкіри, колір пацієнта, його колір волосся і так далі.

Для зручності існує спеціальна шкала кольорів Віта, саме з її допомогою стоматологи вирішують проблему вибору оптимального відтінку. Ця шкала представлена у вигляді спеціальної пластикової стрічки, на яку прикріплюються макети зубів людини з різного матеріалу. У цій шкалі розміщуються 16 різних відтінків. Найефективнішою шкалою для роботи є шкала Віта, виготовлена з фарфорових та керамічних матеріалів.

Шкала Віта вперше стала міжнародним загальноприйнятим стандартом для визначення кольору та відтінку зубної емалі людини у 1965 році. Її створення та виникнення базувалося на підставі багатьох наукових досліджень з розподілу та сприйняття кольору зубів у просторі.

Шкала Віта була винайдена та розроблена незалежною німецькою стоматологічною компанією Vita, яка існує з 1924 року. Вона стала всесвітньо відомим фахівцем у галузі визначення та сприйняття кольору та відтінку зубів. Стоматологічна компанія Vita була першою у світі, яка описала кольори природних зубів людини з наукового погляду та задокументувала їх та реалізувала у вигляді спеціальної загальнозрозумілої шкали.

Даний винахід надає унікальну можливість досягти високоестетичних результатів у стоматологічному лікуванні.

При підборі кольору фахівець прикладає до Вашого зубного ряду той чи інший відтінок. Це дозволяє легко визначитися з необхідним кольором. Нижче ми розберемо в яких ситуаціях може стати в пригоді ця шкала в стоматології та на які відтінки вона поділяється.

Шкала Vita

Шкала Vita

Згідно зі шкалою Vita, натуральні зуби можуть мати лише кілька відтінків, що позначаються такими літерами:

A – червоно-коричневі відтінки

B – червоно-жовті відтінки

C – сірі відтінки

D – червоно-сірі відтінки

Поряд з літерами стоять цифри від 1 до 4, що позначають інтенсивність й насиченість кольору: 1 – найяскравіший відтінок, 4 – найтемніший. Тобто якщо йдеться про колір зуба під найменуванням А1, це означає, що колір має найсвітліший відтінок із червоно-коричневого спектра. Відтінок емалі під індексом А2 буде темнішим за попередній. Наприклад, колір В2 вже відповідатиме групі жовтих відтінків емалі. Для назви С1 властивий більш сірий відтінок зуба, а D2 говоритиме про червоно-сіру гаму.

На сприйняття кольору, порівнюючи зі шкалою Віта, можуть впливати такі фактори:

  • Освітлення кабінету
  • Колір та відтінок стін у приміщенні
  • Одяг пацієнта (якщо в одязі переважають світлі або яскраві відтінки, то зуби сприйматимуться набагато білішими, ніж якби пацієнт був одягнений у темне).
  • Ефект втоми (так званий ефект "замиленого" ока у разі перевтоми фахівця, при якому він не може точно оцінити реальний колір та відтінок зубів пацієнта).
  • Відтінок шкіри пацієнта також може вплинути (наприклад, засмага).

Шкала Віта використовується:

  • Для професійного чищення зубів ультразвуком та Air-flow: після позбавлення пацієнта від нальоту гігієніст повинен переконатися, що відновив природний колір коронок.
  • Для відбілювання зубів: палітра потрібна терапевту, щоб визначити, на скільки тонів потрібно відбілити емаль та щоб результат був максимально естетичним.
  • При реставрації та пломбуванні зубів: за наявності сколів, тріщин та інших дефектів поверхні важливо, щоб пломба, коронка або мікропротез не були помітні на натуральних зубних тканинах.
  • При протезуванні та виготовленні ортопедичних конструкцій у зуботехнічній лабораторії (виготовлення вінірів, коронок, вкладок, протезів тощо).
Шкала Віта використовується:

Ефективно і точно шкала Віта "спрацює" за таких умов її використання:

  • Процес визначення кольору зуба має бути здійснений виключно при денному та освітленні
  • Навколо не повинні бути яскраві кольори: наприклад, яскрава губна помада на губах пацієнта або яскраві кольори та елементи в одязі
  • Прийняття вибору кольору має відбуватися оперативно, також рекомендується дотримуватися початкового свого рішення, оскільки очі мають властивість вже втомлюватися після 5-7 секунд.
  • Для точної передачі кольору та відтінку важливо тримати шкалу в порядку та чистоті, а також дезінфікувати після кожного пацієнта.

Професійний фахівець допоможе Вам визначитись та підібрати потрібний відтінок. Довіряйте здоров'я та красу Вашої посмішки тільки кваліфікованим фахівцям. Запрошуємо Вас на безкоштовну консультацію до терапевта та із задоволенням познайомимо Вас зі шкалою Віта!

Поділитися